Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A német lap szerint a legújabb aggodalomra okot adó jelenség Várhelyi azon törekvése, hogy most egy lengyel bizalmasát, Andrzej Sadost próbálja az egyik legbefolyásosabb uniós tisztségbe emelni.
A Die Presse által közölt véleménycikk szerzője szerint Orbán hűséges politikusa, Várhelyi Olivér hónapok óta küzd azzal a váddal, hogy pártpolitikai okokból tekintélyelvű politikusokat támogat a Nyugat-Balkánon. Ezenfelül a legújabb aggodalomra okot adó jelenség Várhelyi azon törekvése, hogy most egy lengyel bizalmasát, Andrzej Sadost próbálja az egyik legbefolyásosabb uniós tisztségbe emelni. Sados a nacionalista populista lengyel kormánypárt, a PiS híve. Az a lehetőség, mely szerint az EU bővítési politikájának két legfontosabb emberét az a két kormány adja, amelyek ellen a 7. cikk szerinti jogállamisági eljárás folyik, sokakat aggaszt, és nem csak a Bizottságban. A hangulat ott már Várhelyi hivatalba lépése óta rossz – jegyezte meg a szerző. A hat igazgatói posztból négyet jelenleg csak ideiglenesen töltenek be, mert – mint a Die Presse megtudta – alig van olyan köztisztviselő, akit érdekel a bővítési politika, és aki Várhelyivel akarna együtt dolgozni.
A szerző kitért arra is, hogy mennyire közel áll egymáshoz Orbán Viktor és az észak-macedóniai konzervatív ellenzéki párt, a VMRO, amelyet az is alátámaszt, hogy a korrupció miatt jogerősen elítélt Nikola Gruevszki egykori miniszterelnök politikai menedékjogot kapott Budapesten. Ez egy arculcsapás minden olyan uniós erőfeszítésnek, amely a jogállamiság megerősítésére irányul a Nyugat-Balkánon – azonban Várhelyi eddig egy szót sem szólt a Gruevszki-ügy kapcsán – tette hozzá a szerző.
(Fotó: MTI/EPA/Malton Dibra)